Ana sayfa Diğer Çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl olmalıdır?

Çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl olmalıdır?

1016

Ebeveynler için erken çocukluk döneminde iki temel sorun vardır. Birincisi sütten kesme ikincisi ise tuvalet eğitimidir. Bu yazımda sizlere tuvalet eğitiminin nasıl kolay geçebileceği ile ilgili ufak tüyolar vereceğim.

Öncelikle çocuğunuz size bezinin ıslandığını, kaka yaptığını dile getiriyorsa ve bezini çıkarmanızı istiyorsa artık ilk adımları atabilirsiniz demektir. Bezi hem gece hem de gündüz birden bırakmalısınız.

Klozet üzerine konulan adaptörleri ilk aşamada kullanmanızı önermiyorum. Bunun nedeni de klozet, çocuğunuza büyük bir çukur gibi görülebilir, içine düşeceğini düşünebilir ve bundan korkar.

Çocuğunuzla tuvalet eğitimine başlarken ona tuvalet eğitimi ile ilgili hikaye kitapları okuyunuz ve fotoğraflarını birlikte inceleyiniz. Daha sonraki adım çocuğunuza bir lazımlık almaktır. Lazımlığı kullanmadan önce çocuğu nasıl kullanacağı ile ilgili bilgilendirmeliyiz.

Çocuğa sürekli sorular sorup onu bu konuda stres altında bırakmamalıyız. Çocuk, çişi veya kakası geldiğinde bize bununla ilgili bir sinyal verecektir. Çocuk bunu dile getirdiğinde onu sözlü olarak pekiştirmeliyiz. Aferin kızım/oğlum bunu başardın gibi sözel destekler vermeliyiz.

Çocuk, tuvaletini yaparken korkmaması için yanına en sevdiği oyuncağını alabilir. İlk başlarda gece kaçırmaları olabilir. Bunun için çocuğu gece sık sık tuvalete kaldırmalıyız. Bezlerini çocuğun görmeyeceği yere koymalıyız.

Tuvalet dönemi ebeveynlerin kafalarında büyüttükleri kadar stresli bir dönem değildir.

Siz sakin kaldıkça çocuğunuz da sakin kalacaktır.

Kaynaklar

https://www.huggies.com.tr/ailem/aile-ve-cocuk/tuvalet-egitimi
https://hisarhospital.com/tuvalet-egitimi-ne-zaman-ve-nasil-vermeliyim/

Yazar: Mısra Kara