Ana sayfa Çocuk Gelişimi Tırnak yeme alışkanlığı

Tırnak yeme alışkanlığı

867

Çocuğunuz meraktan, can sıkıntısından, stresten, alışkanlıkta veya taklit becerisinin gelişmesi dolayısıyla da tırnak yeme işlemini gerçekleştiriyor olabilir. Bu nedenle çocuk tırnak yeme alışkanlığı başkalarından görüyor ve taklit etmeye çalışıyor olma ihtimalide vardır.

Çocuklarda görülen tırnak yeme davranışı her ebeveynin karşılaşabileceği bir durumdur, gördüklerinde endişeli hissederler ve bu telaş nedeniyle çoğu zaman yanlış tepkiler verirler. Bu davranışı anlamak ve çocuğun yaşadığı aşamalarla ilgili bilgi sahibi olmak gerekir. Tırnak yeme alışkanlığının temel nedenini öğrenmek, çocuğa yararlı olacak yöntemi belirlemenin ilk aşamasıdır. Tırnak yeme alışkanlığı, çocukların okul çağından önce birbirlerinden görerek taklit ettikleri davranış olabilir, ancak bu daha çok çocukların huzursuz, sıkkın veya gergin olduklarında görülür. Anksiyete tıpkı yetişkinler gibi çocukları da fazlasıyla etkiler.

Tırnak yeme alışkanlığı karşısında uygulanması gereken doğru ebeveyn tutumları;

Çocukların tırnak yeme davranışının önüne geçmek için uygulayacağınız ilk adım tırnaklarını fazla uzamadan kesmeniz olacaktır.

Çocukları alışkanlıklarından vazgeçirmenin kolay olmadığı gibi tırnak yeme alışkanlığından vazgeçirmekte kolay olmayacaktır. Çocuk tırnaklarını yediğinde ona sinirli bir tutum sergilemeniz doğru olmayacaktır. Bunun yerine çocuk tırnaklarını yemediğinde onu ödüllendirebilirsiniz. Mesela bir şeker ya da çıkartma ile mükafatlandırabilirsiniz.

Tırnak yeme davranışını söndürmek için çocuğa yeni bir alışkanlık sunabilirsiniz. Bu alışkanlığı teşhir eden çocuğa ceza vermeyin, tehdit etmeyin, korkutmayın. Geri dönütlerinizi çocuk tırnağını yerken değil, yemediği zamanlarda verebilirsiniz.

Günlük hayatındaki herhangi bir gerginlik, acı veya olumsuz deneyim bu davranışa neden olabilir. Çocuğunuzla tırnak yemenin ardındaki gerginlik ve sorun hakkında konuşabilirsiniz. Çocuk küçük yaşlarda ise eline nesne veya oyuncak vererek, dikkat dağıtma, kafasını başka yöne çekmek gibi yöntemler kullanılabilir.

Onunla birlikte, bu davranışı ne zaman, nerede yaptığını ve tırnak yeme davranışını neyin tetiklediğini gözlemleyin. Bu koşulları sonucunda tırnak yeme davranışını engellemeye karşı çözüm yolları üretmeye çalışın. Oje sürerek tırnak yeme alışkanlığının son bulmasını beklemeyin, çocuğunuzun gayretine arka çıkın.