Ana sayfa Diğer Eğitimde yeni dönem 1: Kar tatillerinin tarih olması

Eğitimde yeni dönem 1: Kar tatillerinin tarih olması

861

Geçmiş yıllarda kar yağışı, şiddetli yağış gibi durumlar gerçekleştiğinde öğretmenler, veliler ve öğrenciler valilik internet sayfasından tatil haberi duyurularını beklerdi ama uzaktan eğitim süreci bu beklentinin tarihe karışmasına sebep olmuş olabilir.

Geçmiş yıllarda kar yağışı, şiddetli yağış gibi durumlar gerçekleştiğinde öğretmenler, veliler ve öğrenciler valilik İnternet sayfasından tatil haberi duyurularını beklerdi ama uzaktan eğitim süreci bu beklentinin tarihe karışmasına sebep olmuş olabilir.

Diğer pek çok alanda olduğu gibi eğitimin dijitalleşmesi yakın gelecekte beklenen olaylardandı. Geçtiğimiz yıl mart ayında dünyayı etkileyen salgın neticesinde uzaktan eğitim kararı alınana kadar da bu konuda küçük çaplı girişimler dışında pek bir atılım görünmüyordu. Pandemi süreci ile birlikte uzaktan eğitim kararı alınması ve bunun hızla uygulanması ise bizleri köklü bir değişime mecbur etti.

İnternet altyapıları mevcut trafiği kaldıracak şekilde yenilendi, veliler hızla tablet, bilgisayar ve İnternet hizmeti aldılar ve ikinci uzaktan eğitim kararı alındığında teknolojiye ulaşım sorunları büyük oranda çözülmüş oldu.

Öğretmenler dijital eğitim konusunda deneyim kazanıp kendilerini geliştirmeye çalışırken öğrenciler zaten içine doğdukları bu sürece çok kısa sürede uyum gösterdiler ve eğitim faaliyetlerinin büyük oranda devam edebilmesi sağlandı.

Salgın bitince, ki umuyoruz bir an önce biter, kazanılan bu tecrübeler silinip gitmeyecektir. Şu anda gerekli altyapı, bilgi ve deneyim oluştuğu için pandemi sonrası olumsuz hava koşullarında uzaktan eğitime geçilme kararı alınacağını düşünüyorum. Aslında bu süreç eğitimde fırsat eşitliği açısından da faydalı olacaktır. Çünkü kendi aracı olmayan ailelerin çocukları olumsuz şartlarda okula gelmekte zorlanıyor ve bazen okula gelmiyorlardı. Şu anda eğitimin kesilmesi için hiçbir engel kalmamış oluyor.

Çocukluğumuzun o heyecanlı kar tatilleri de bilgisayarlarımızı açıp dersin başlamasını beklediğimiz o anda tatlı bir anıya dönüşmüş olacaktır. Dünyayı değiştiren bu salgının eğitime olan büyük etkisi üzerine yazdığımız yazı dizimiz devam edecek.

Yazar: Ayben Furat