Ana sayfa Çocuk Gelişimi Çocuklarda teknoloji bağımlılığı

Çocuklarda teknoloji bağımlılığı

1305

Günümüzün en büyük sorunlarından biri teknoloji ve buna bağımlılıktır. Özellikle 13-18 yaş aralığında olan çocuklarda bu bağımlılık gittikçe artmaktadır. Peki bunun için neler yapılmalıdır?

Önceden çocuklarının televizyon başında saatlerce oturmasından huzursuz olan aileler şimdi ise daha büyük bir sorun ile karşı karşıyadır. Bunlar da telefon ve bilgisayar bağımlılığıdır. Teknolojinin yararları olduğu kadar zararları da vardır. Ebeveynler çocuklarını kontrol ettiği sürece teknoloji bir sorun olmaktan çıkabilir.

Küçük yaş grubu çocuklar için telefon bağımlılığı kolayca aşılabilir. Çocuğun dikkatini oyuna vererek ve çocukla oyunlar oynayarak, çocuk telefondan uzaklaşır. Bu yaş grubu çocuklara ne kadar anlatılsa da zararlarını anlamayacaktır. Ama ilgisini oyuncaklara, kitaplara veya kuklalara rahatlıkla çekebilirsiniz.

Daha büyük yaş grubu olan ilkokul çağı dönemi çocuklarının kaba motor becerileri ön plandadır. Kaba motor beceriler, çocuğun koşması, zıplaması, atlaması gibi bedensel etkinliklerdir. Çocuk, bu tarz şeylerden çok hoşlanır. Mutlaka ilgisini çeken bir spor dalı vardır. Çocukları teknolojiden uzak tutmanın yollarından biri de çocuğu spor faaliyetlerine yönlendirmektir. Çeşitli kurslara yollayarak, hem çocuğun yeteneğini geliştirmiş oluruz hem de teknolojiden az da olsa uzak durmasını sağlayabiliriz.

Teknoloji bağımlılığının en büyük nedeni ise sıkılmaktır. Sıkıldığını hissettiğiniz zamanlarda çocuğunuza sorumluluklar verebilirsiniz. Bir ağaç dikip, gün gün onun gelişimini izleyebilirsiniz. Birlikte hoşlandığı bir nesnenin koleksiyonunu yapabilirsiniz. Birlikte şarkılar yazabilirsiniz. Evde bütün aile üyelerinin katılacağı bir zaman diliminde kitap okuma saati yapabilirsiniz.

Aileler öncelikle kendi teknoloji kullanımlarına dikkat etmelidir. Çocuk, her şeyi ailesinden öğrenir. Aile, çocuk ile sohbetler ediyorsa, çocuğun gün içinde neler yaptığını soruyorsa, çocuk aile içinde mutlu ilişkiler kuracak ve mutluluğu telefonda aramayacaktır.

Yazar: Mısra Kara