Ana sayfa Çocuk Gelişimi Çocuklara kitap sevgisi ve okuma alışkanlığı kazandırma

Çocuklara kitap sevgisi ve okuma alışkanlığı kazandırma

1426

Kitap okumanın önemini hemen hemen hepimiz biliyoruz. Yaş, cinsiyet fark etmeksizin herkesin kitaba zaman ayırması gerektiğini, düzenli bir şeklide bu alışkanlığı devam ettirmemiz gerektiğini de biliyoruz. Peki faydasını saymakla bitiremediğimiz, aynı zamanda bize yol gösterici olan kitapları okumaya zaman ayırmakta neden bu kadar zorluk çekiyoruz? Üstelik ulaşılabilirliği eskisinden daha kolay olan bu kitaplara neden ulaşmaya çalışmıyoruz?

Kitap okumak yaratıcılığı ve hayal gücünü geliştiren, kelime dağarcığını genişleten, hafızayı kuvvetlendiren, empati becerisi kazandıran, hayata karşı bakışımızı değiştiren, kültür seviyemizi arttıran, diksiyonumuza, konuşmamıza güzellik katan, özgüveni arttıran, karşılıklı ilişkileri kolaylaştıran, vizyonumuzu arttıran, dikkat süremize katkı sağlayan, düşünce konusunda bize pratik yaptıran ve bunlarla birlikte akademik başarıya da olumlu etkisi olan bir aktivitedir.

Ayrıca kitapların çocukların dil, bilişsel, duygusal ve ruhsal gelişimlerine de faydası vardır. Çocuklarımıza daha bir çok katkısı olan kitap okuma eylemini çocuklarımıza nasıl sevdireceğiz ve nasıl alışkanlık edinmelerini sağlayacağız maddeler halinde inceleyelim.

 • Öncelikle anne karnından itibaren çocuk kitapla tanışmalı. Bu süreç geç bir zamana bırakılmamalı. Anne hamileyken bebeğine kitaplar okuyabilir. Üstelik bu bebek kitapları olmak zorunda değildir. Annenin kendi okuduğu kitaplar da olabilir.
 • Çocuk doğduktan sonra ise gelişimlerine ve yaşına uygun kitaplarla tanıştırılmalıdır. Her yaşa uygun kitaplar mevcuttur. Çeşitli dokuları içeren, resimli, ses çıkaran, yırtılmayan, renkli, bebeğin duyularını harekete geçiren, gelişimlerine destek sağlayan, her amaca uygun kitaplar vardır.
 • Çocuğunuza kazandıracağınız öz bakım becerilerinde bile kitaplardan yardım alabilirsiniz. (tuvalet alışkanlığı, uyku eğitimi, banyo alışkanlığı vs.)
 • Kitap okumayı günlük rutininiz haline getirerek her gün düzenli bir şekilde bunu sürdürmelisiniz.
 • Anne baba olarak siz de kitap okumalı çocuğunuza rol model olmalısınız.
 • Çocuğun kitapla arasındaki ilişkiyi güçlendirmek için seçimi çocuğunuza bırakabilirsiniz. Birlikte bir kırtasiyeye gidip çocuğunuzun seçmesini isteyebilirsiniz. Böylelikle çocuk kendi seçtiği kitabı daha zevk alarak okuyacaktır.
 • Aldığınız kitaplar hakkında çocuğunuzla sohbet edin. Kitabın kapağı, çizilen resimler, hikayenin konusu hakkında konuşun. Sorular sorun. Tekerlemeler ve şarkılarla birleştirip daha çok keyif almasını sağlayabilirsiniz.
 • Çocuklarınızı kütüphanelere, imza günlerine, fuarlara götürün.
 • Özel günlerde kitap hediye etmeye özendirin.
 • Çocuğunuza siz de kitap okuyun.
 • Daha önce çocuğunuzla aranızda geçen konuya uygun kitaplar tercih edebilirsiniz.
 • Kitap okuması için zorlamayın. Ceza olarak sunmayın. Sevmesi için etkinlikler düzenleyin.

Kaynaklar

Düzenli Kitap Okumanın 20 Harika Faydası

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?