Ana sayfa Çocuk Gelişimi Çocuklara diş fırçalamayı sevdirmek

Çocuklara diş fırçalamayı sevdirmek

1125

Dişlerin doğru ve düzenli bir şekilde fırçalanması gelecekte diş sağlığı problemlerinin önüne geçer. Bunu bir alışkanlık haline getirmek için erken çocukluk döneminde başlaması önemlidir.

Erken çocukluk döneminde çocuklar taklit yoluyla öğrenirler. Bu nedenle anne-babanın diş fırçalama konusunda çocuğa model olması önemlidir. Böylelikle sizi dış fırçalarken görünce model alarak kendisi de bu alışkanlığı kolayca edinecektir. Aynı zamanda çocuğunuzu konu hakkında bilgilendirin. Neden dişlerini fırçalaması gerektiğini, nasıl fırçalaması gerektiğini, ne zamanları fırçalaması gerektiğini, fırçalamazsa ne olacağını korkutmadan güzel adımlarla anlatabilirsiniz. Diş fırçalama işlemini çocuğunuza özel fırça ve macunla günde iki kez bir sabah bir akşam olacak şekilde günlük rutinlerinizle birleştirmelisiniz.

Diş fırçalamayı eğlenceli hâle getirmek ve çocuğunuza sevdirmek için;
-Bir şarkı açıp, şarkı sonlanana kadar diş fırçalama yapılabilirsiniz.
-Sevdiği bir çizgi film kahramanının diş fırçasını alınabilirsiniz. Hatta bu seçimi ona bırakırsanız çocuğunuz daha mutlu olacaktır.
-Çocuğunuza diş fırçası alınırken en sevdiği oyuncağına da (oyuncak ayı, oyuncak bebek) diş fırçası alabilirsiniz. Daha sonra bunu oyunlaştırabilirsiniz, yani oyun esnasında oyuncak ayısının dişlerini fırçalayabilirsiniz.
-Diş fırçalama konusuyla ilgili çizgi filmler izletebilirsiniz. Aynı şekilde kitap okuyup sonra birlikte kitap hakkında sohbet edebilirsiniz.

Son olarak kesinlikle çocuğunuzla ortak diş fırçası kullanamamalısınız, yemek yerken çocuğunuzun ve sizin kaşığınızın bireysel olması gerekir. Yemeğin sıcaklığını kontrol ederken bile kullandığınız kaşık başka olmalıdır.

Yazar: Feyza Nur Yaşar