Ana sayfa Çocuk Gelişimi Çocuğa rol model olma nedir?

Çocuğa rol model olma nedir?

2322

Rol model, çocuğun kendi hayatında model aldığı birisi demektir. Çocuklar doğduğu günden itibaren model almayı öğrenir. Ailede zaman zaman birini kendine rol model alır. Onun gibi davranır. Bazen onun gibi yürür. Kısaca o kişiyi taklit eder ve o kişi ile kendisini bütünleştirmek ister.

Çocukların ilk eğitimleri ailede başlar. Bu nedenle çocukların ilk rol modelleri anne/babasıdır. Çocuk 2 yaşındayken bile bazen annesini taklit edebilir. Onun yaptığı gibi bir hareket yapar. Bazen farkında olmadan yaptığımız bir hareket bile çocukta görülebilir.
Çocuk her şeyi taklitle öğrenir. Ufak yaşlarda bile olsa yetişkinlerin telefonla oynadığını gören bir çocuk, onlar gibi saatlerce telefonla oynamak isteyebilir. Bu gibi durumlarda çocuğa rol model olmak gerekir. Bizler telefonla oynarken çocuğumuza kitap okumasını söylersek çocuk tabii ki de bunu yapmaz. Çocuğa bir davranışı kazandırmak istiyorsak önce o davranışı bizim yapmamız gerekir. Bizim yemediğimiz bir yemeği çocuğa yedirmeye çalışırsak, çocuk buna da karşı çıkacaktır.

Çocuklara iyi rol model olmalıyız. Öğretilmesi gereken kuralları bile örnek olarak öğretebiliriz. Örneğin yemek saatlerinde sofraya mümkün olduğunca birlikte oturmak, çocukta sofra bilincini oluşturacaktır. Ailenin bir üyesi televizyon karşısında yemek yerse çocuk da bunu model alacaktır. Bu gibi durumlardan kaçınmalıyız. Çocuk, o evin içinde kurallar olduğunu ve o evin kurallarının ailedeki tüm bireyler için geçerli olduğunu anlamalı.

Çocuklar duyguları da model alabilir. Örneğin anne/babası ona sürekli kızan bir çocuk bunu kendi oyuncaklarına yansıtabilir. Eğer evde şiddet görüyorsa kendi oyuncaklarına vurabilir. Bu yüzden çocuklar üzerinde çok fazla etki bıraktığımızın farkında olalım. Bizim her hareketimiz onlar için büyük anlamlar taşır.

Bizler ne kadar saygılı, sevgili, hoşgörülü ve anlayışlı olursak, çocuklarımız da bir o kadar saygılı ve sevgili olacaktır.

Sevgili anne/babalar, siz hayata pozitif baktıkça, çocuklarınızın da hayatı pozitif olacaktır.

Kaynaklar

https://binyaprak.com/yazilar/kiz-cocuklari-icin-rol-model-calisan-anne

Yazar: Mısra Kara