Ana sayfa Çocuk Gelişimi Anne-çocuk arasında bağlanma

Anne-çocuk arasında bağlanma

805

Bağlanma, herhangi iki kişi arasında kurulmuş olan özel bir bağdır. Bu bağ ilk doğduğu andan itibaren anne ile çocuk arasında oluşur. Çocuk, doğduğu anda da doktorlar tarafından anne kucağına verilir. Bu da anne ile çocuk arasında güvenli bağlanmanın gerçekleşmesi içindir.

Bebek daha anne karnına ilk düştüğü andan itibaren anne ile bağ kurar. Annesinin sesini tanır ve daha ileri aylarda anneye tekmelerle tepki verir. Bebek doğduğunda annesinin sesine gülümser, ismi ile seslendiğinde o yöne döner.

Bazı bağlanma türleri vardır. Örneğin güvenli bağlanma. Güvenli bağlanma, anne çocuk arasında güvenilir bir bağ kurmak demektir. Çocuğun kucağa alınması ve sevilmesi, ona ninniler-şarkılar söylenmesi gibi davranışlar çocuğun hoşuna gider. Yani, çocuk, anne odadan çıksa da geri geleceğini bilir. Çocuk ağladığında korktuklarında, endişelendiklerinde bağlandıkları yetişkinden teselli isterler.

Güvensiz bağlanma da bir bağlanma türüdür. Örneğin, çocuk bir ortama girdiğinde, geriye dönüp annesine bakmıyorsa, annesi odadan çıktığında geri gelmeyeceği için çok endişeleniyorsa, çok şiddetli ağlıyorsa ve gördüğü her yabancıya karşı bağlanma tepkileri gösteriyorsa, bu çocuk güvensiz bağlanan bir çocuktur. Bu tür çocuklar genelde ilk bir yaşında anneden sevgi görmeyen çocuklardır.

Güven, her birey gibi çocuk için de çok önemlidir. Ailesi tarafından onay almak, çocuk için onur verici bir şeydir. Bir iş başardığında yanında ebeveynlerinin olmasını ister. Çocuk, ailesinden destek gördükçe kendine güveni artar.

Daha ilk yaşlarda yürümeyi öğrenirken bile hep bir destekçisi olsun ister. Düşeceği zaman onu tutacak birisi olsun ister. Ebeveyn ise çocuğunun var olan potansiyelini kullanmasını ister. Çocuğun yapabileceği ama biraz zorlanacağı şeylerde bir yetişkinden destek alması, çocuğun yakınsal gelişim alanını destekler. Çocuklarımıza ilk başlarda tamamen yardımcı olurken daha sonralarda kademeli şekilde desteği çekerek, çocuğun o işi tamamen kendisinin yapmasını bekleriz. Güvenli bağlanan bir çocuk da, yaptığı her olumlu şeyde desteklerinizi bekler. Bu destek çocuk büyüdükçe fiziksel destekten çıkıp psikolojik destek halini alır.

Bizler çocuklara ne kadar güvenirsek ve onları desteklersek, çocuklar da kendilerine o kadar güvenip güzel işler başaracaktır.

Yazar: Mısra Kara