Ana sayfa Çocuk Gelişimi Anne-baba tutumları ve çocuk üzerindeki etkileri

Anne-baba tutumları ve çocuk üzerindeki etkileri

956

Bireyler birbirini tanıma süreçlerinden geçer ve evlenmeye karar verirler. Her bireyin kişiliği ve tutumları farklıdır. Ebeveyn olunduğunda ise bu tutumlar çocuklara farklı şekillerde yansır. Sizlere tutumlardan ve çocuk üzerindeki etkilerinden bahsedeceğim.

Ebeveynlerin çocuklara karşı iki genel tavrı vardır. Bunlar sevgi ve disiplindir. Bunların dozunu ayarlamak ise çok önemlidir. Belli başlı bazı tutumlar ise şöyledir.

Baskıcı-otoriter tutum

Bu tutumdaki ebeveynler, çocuklarının kendi hayat şartlarına göre yetişmesini bekler. Disiplin ön plandadır. Bazı kurallar vardır ve bu kuralların kabul edilmemesi halinde ise cezaya başvururlar. Çocuk, artık her yaptığında tedirgin olacak ve anne-babasının ona kızacağını bilecektir. Bu tutum ise çocuğu, korkak, ürkek içe kapanık yapar. Çocuk artık ebeveyninden korkar ve kendi isteklerini geri plana iter ve itaat ile yaşar.

Çocuk merkezli anne-baba tutumu

Bu tutumda çocuğun her istediği olur. Ebeveyn rolü çocuktadır. Kafasına göre kurallar koyar ve ailesinin karşı çıkmayacağını bilir. Ebeveynler, çocuğun davranışına karışmazlar. Çocuğun çok sayıda hakkı vardır. Bu tutumda yetişen çocuk, artık bütün hayatı onun yönettiğini düşünür ve engellenme karşısında yoğun bir sinir ve ağlama davranışı gösterirler.

Tutarsız tutum

Bu tutumda eşlerden birinin koyduğu kuralları diğeri yıkar. Birinin izin verdiğine diğer taraf karşı çıkar. Ya da çocuğa önce hayır denilen şey daha sonra evete döner. Bu şekilde çocuk da hayatta ne yapacağını bilmeyen ve hep iki karar arasında gidip gelen birey haline gelir. Çocuk, bir karara bir evet bir hayır dendiğinde sinirlenir ve hırçınlaşır.

Hoşgörülü-demokratik tutum

Bu tutumda evde herkesin söz hakkı vardır. Anne-baba, çocuklarını anlayış içinde yetiştirir. Bu ebeveyn tutumuna sahip çocuklar da ileride sevgi saygıyı çok iyi öğrenir. Herkesin eşit olduğunu bilir ve insanlara adil davranır. Çocuk, özgüven sahibi ve ne istediğini bilen bir birey olacaktır.

Siz hangi ebeveyn tutumuna sahipsiniz?

Unutmayın ki sizin en ufak bir tutumunuz bile çocuğu yıllar boyu etkiler.

Yazar: Mısra Kara