Ana sayfa Ebeveyn Okul öncesinde takım çalışması eğitimi

Okul öncesinde takım çalışması eğitimi

3523

Erken çocukluk sınıfı, diğer çocuklarla nasıl oynayacağı gibi önemli sosyal ve duygusal becerileri öğretmek için harika bir yer. Öğretmenlerin takım çalışması becerilerini oyun ve etkinliklerden oluşturması oldukça iyi bir seçenek.

Erken çocukluk eğitimcileri için takım çalışması kavramını tanıtmak hem zor hem de eğlenceli olabilir. Öğretmenlerin, öğrencilerin birlikte nasıl çalışacaklarını öğrenmelerine yardımcı olmak için kullanabilecekleri bazı okul öncesi ekip çalışması etkinlikleri var. Bunun gibi etkinliklerin süreçle ilgili olduğunu hatırlamak önemlidir – en önemli şey ise çocukların bu etkinlikleri nasıl tamamladıkları.

Okul öncesi için kullanılabilecek takım çalışması etkinlikleri

1. Liderleri takip edin: Bu eski ama iyi etkinlik, çocuklara ne zaman lider olacağını ve ne zaman takip eden kişi olacağının önemini öğrenme fırsatı verir. Bunu sınıfınızla yaparken, lideri birkaç dakikada bir değiştirin. Böylece herkes lider olmayı deneyimleyecek. Hoplama, zıplama, atlama vb. etkinlikleri seçtiğiniz liderin yapmasını ve diğer öğrencilerin de liderin yaptığı hareketi yapmasını sağlayacaksınız.

2. Roket yarışları: Çocukları aktif hale getirirken takım çalışmasını teşvik etmek için bayrak yarışını kullanın. Daha önce öğrencilerinizle bayrak yarışları yapmadıysanız, önce kavramı öğrenmeye alıştırma yapmak isteyebilirsiniz. Herkesin kazanacağından ziyade herkesin bitirmesini sağlamaya odaklanmak gerekiyor.

Çocuklara bayrağı bir başkasına teslim etmeyi ya da bir başka arkadaşının adını söyleyerek onu seçmeyi basit bir şekilde anlatın. Herkesin bunu öğrendiğinden emin olun.

Bu etkinlikle, tüm öğrenciler kendilerini “takım arkadaşları” ve bir takım için “olumlu katkıda bulunanlar” olarak görebilirler. Ekip çalışmasının önemli bir parçası herkesin takımı adına heyecan duymasıdır.

3. Paraşüt oyunları: Paraşütler takım çalışması öğretmek için birçok olanak sunar. Örneğin, çocukların paraşütü iki eliyle tutarak etrafında durmalarını sağlayın. Merkeze plastik bir bilye koyun ve paraşütü germek için geri hareket ettirin ve topu yukarı doğru fırlatın, sonra yakalayın ve tekrar başlatın. Topun yere temas etmesine izin vermeyecek bir takım çalışmasına sahip olup olmayacaklarını görün. Bu oyun çocuklara birlikte hareket etmeyi öğretir.

4. Grup labirent: Büyük, sığ bir kutu veya kutu kapağı alın ve köpük veya kauçuk şeritler ile renkli bir 3D labirent oluşturun. Bir grup çocuk kutunun etrafında durup kenarlarından tutar. Labirentin bir ucuna bir oyuncak araba veya bir top (güvenlik için yaşa uygun bir nesneyi kullanın) yerleştirin ve çocukların birlikte yükselterek, alçaltarak ve eğerek labirentte hareket ettirmesini sağlayın.

Bu etkinlik, çatışma çözme becerilerini uygulamak için mükemmeldir. Çocukların problemi nasıl tanımladıklarını gözlemleyin — nesneyi hareket ettirin — ve farklı çözümler denemek için birlikte çalışıp çalışamayacaklarını görün. Birkaç dakika gözlemledikten sonra, sorular sorarak farklı fikirleri ve çözümleri alın. Böylece birçok durumda birden fazla doğru cevabın olduğunu görebilirler.

İşbirlikçi oyunlar, okul öncesi öğrencilerine takım çalışması ve problem çözme gibi bu çağda öğrenmeleri gereken iki önemli beceriyi öğretir.

Oyunların ve aktivitelerin ötesinde, takım çalışmasını sınıfta başka yollarla pekiştirebilirsiniz.

Son olarak, ebeveynlere evde takım çalışması ve işbirliğinin nasıl uygulanacağı konusunda fikir verin. Daha fazla çocuğa başkalarıyla işbirliği yapma fırsatı verirsek, bu önemli sosyal ve duygusal beceriyi kendi başlarına anlamaya ve uygulamaya daha başlayacaklardır.

Kaynak