Ana sayfa Çocuk Gelişimi Huzurlu ve deliksiz uyku eğitimi

Huzurlu ve deliksiz uyku eğitimi

1474

Uyku bebek ve çocuk için beyin ve fiziki gelişimi açısından çok önemlidir. Bu yüzden bebeklikten itibaren verilecek uyku eğitimi de büyük önem arz etmektedir. Bebeğinize uyku eğitimine başlamak için öncelikle doğru zamanı seçmeniz gerekir. Peki bu doğru zaman ne zaman?

Bebeğe verilecek uyku eğitiminin doğru zamanı bebekten bebeğe farklılık göstermekle birlikte genellikle 4-6 ay arası bu eğitim verilmesinin uygun olduğu söylenebilir. Her bir beceriyi geliştirmekte olduğu gibi uyku eğitiminde de ebeveyn olarak sizin tutumuzun çok önemlidir. Kararlı ve tutarlı olmanız gerekir.

Bu dönemde bebeğiniz için uyku rutini hazırlamanızı öneririm. Uyku rutini, bebeğin her gün uykusundan önce aynı sırayla yaptığı aktivitelerdir. İyi uyku rutini geliştirmelerine yardımcı olmak için bebeğin temel ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Aç, susuz veya altı ıslak bebekler iyi uyuyamazlar. İhtiyaçları giderildiğinde bebek rahatlar.

Uyku, gündüz uykusu ve gece uykusu şeklinde iki aşamalı olarak düşünülmelidir. Gündüz uykusu küçük çocuklar için gereklidir çünkü gece yeteri kadar uykularını alamazlar. Uykudan önce kitap okuma gibi daha düşük uyaranlı etkinlikler bebeğin uyku aşamasına geçmesini kolaylaştırır. Ortam loş ışık olmalı ve geceleri uyuduğu odada gündüz uykusunu gerçekleştirmelidir. Gece uykusunda ise bebeklerin zamanla gece boyunca aralıksız uyumaları beklenir. Bunun için yukarıda da bahsettiğim gibi temel ihtiyaçların giderilmesi ilk öncelik olmalıdır. Yatma zamanı gelmeden önce hareketli oyunlar bitirilmeli daha sakin ve rahatlatıcı etkinliklere yer verilmelidir. Burada konu yine uyku rutinine geliyor. Bebekler uyku öncesinde yaptığı etkinliklerle uykuya geçeceğini anlamalıdır.

Bir örnek verecek olursam, sırasıyla diş fırçalama, rahatlatıcı şarkılar söyleme ve ardından yatakta kitap okuma gibi etkinlikler her gün aynı sıra doğrultusunda gerçekleştirildiğinde bebek uyku saatinin geldiğini anlayacak ve kendisini hazırlayacaktır.

Yazar: Feyza Nur Yaşar