Ana sayfa Çocuk Gelişimi Çocuklardaki iştahsızlığın nedeni ve çözüm yolları

Çocuklardaki iştahsızlığın nedeni ve çözüm yolları

1320

İştah sözlük anlamı olarak yeme isteğidir. İştahsızlık ise gıdalara karşı ilgisizlik demektir.

Çocuklarda iştahsızlığın pek çok sebebi olabilir. Bu bir sağlık sorunu ya da ailenin çocuğa karşı uygulamış olduğu yanlış beslenme şekli olabilir. Bununla birlikte huzursuz bir ortamda büyüyen çocukta da sıklıkla rastlanan durumdur.

Öncelikle çocuğunuzdaki iştahsızlığın sebebinin bir sağlık sorunu olup olmadığını öğrenmek için doktora götürmelisiniz. Eğer problem hastalıksa gerekli tedaviye derhâl başlanmalı. Herhangi bir sağlık sorunu yok ise çocuğunuzdaki iştahsızlığın nedeni psikolojiktir.

Anne babalar çocuklarının yemiyor olmasından sürekli olarak yakınırlar ve bunu çocuğa çok belli ederler. Yemedikleri için çocuğu azarlarlar. Elinde tabak kaşık yemesi için peşinden koştururlar. Aslında bunlar yanlış tutumlardır. Öncelikle yemediği için çocuğunuza kızmayın. Bu davranışınız çocuğunuzu yemeğe küstürebilir. Peşinden yemesi için koşturmayın bu da çocuğunuzu yemekten uzaklaştırabilir. Annelik-babalık içgüdüsüyle çocuğunuzun aç kalıyor olmasına gönlünüz razı gelmiyor olabilir ama aslında aşağıda belirttiğim maddeleri uygulayarak ve tutarlı davranarak bu sorunu aşabilirsiniz.
Yemek pişirirken çocuğunuzdan yardım alabilirsiniz. Böylelikle kendi yaptığı yemeğin tadına bakmak isteyecektir.

Yemek saatlerinde çocuğunuzda dahil herkesin sofrada olmasına önem verin.
Sofrada çocuğunuza seçim hakkı sunabilirsiniz.

Yemek yemediği zaman sevdiği şeyleri sunup yeter ki midesine bir şeyler girsin diye düşünmeyin. Bu durumda karnı bu şekilde doyar ve bir sonraki öğünü çocuk reddeder.

Son olarak iştahsızlık durumunda bir çocuğun açlık süresini uzatarak kendi isteğiyle yemesini sağlayabileceğimizi bilelim.

Yazar: Feyza Nur Yaşar