Ana sayfa Çocuk Gelişimi Çocuklarda stres nedir? Stresle başa çıkma yolları nelerdir?

Çocuklarda stres nedir? Stresle başa çıkma yolları nelerdir?

1019

Stres, hayatta yaşadığımız bir takım olumsuz durumlardan vücudumuzun etkilenmesi demektir. Yetişkinler gibi çocuklar da stres yaşarlar. Çocuk için oyuncağının kaybolması gibi basit görülen bir durum bile strese neden olabilir.

Çocuk, günlük verdiği tepkilerden farklı tepkiler veriyorsa, örneğin, yeme ve uyku problemleri gösteriyorsa, o gün aşırı bir sinirlilik hali varsa veya şiddetli ağlama gibi davranışlar sergiliyorsa çocuk stres altında olabilir. Bu durumlarda çocukta regresyon adı verilen gelişim dönemlerinde gerilemeler görülebilir. Bu, parmak emme, alt ıslatma gibi davranışlar olabilir. Bu gibi durumlarda çocuğunuza ne hissettiğini sorun ve kendisini ifade etmesini bekleyin.

Onu anladığınızı ve hep yanında olduğunuzu dile getirin. Çocuğa güven verin. Çocuğunuzun stresli olduğunu hissettiğinizde onun resim yapmasına veya onun oynamasına fırsat verin. Unutmayın ki oyun, çocuğun hayatının merkezidir. Çocuğun yaşı büyüdükçe stresle baş edebilmesi de o kadar gelişecektir.

Bizler gibi çocuklar da bir çok duygu ile tanışacaktır. Ve biz sakin kaldıkça çocuklar da bu durumları başarı ile atlatacaklardır. Çocuğunuza bu gibi duyguları herkesin yaşayabileceğini dile getirin.

Kaynaklar

https://www.bebeko.com.tr/blog/cocuklarda-stres-nedir-nasil-anlasilir-1053

Yazar: Mısra Kara