Ana sayfa Çocuk Gelişimi Çocuğu yeni kardeşe hazırlama

Çocuğu yeni kardeşe hazırlama

467

Bu yazımda sizlere çocuğu yeni bir kardeşe hazırlama konusu üzerine tavsiyelerde bulunacağım. Çocuğun yaşı ve gelişim seviyesine uygun olarak çocuğu yeni kardeşe hazırlamak, bu süreci başarı ile atlatmanızı sağlayacaktır.

Ebeveynler, yeni bir çocuklarının dünyaya geleceği ilk andan itibaren bunu çocuklarına söylemelidir. Bir kardeşinin olacağını ve yeni doğan bebeği de onun kadar çok seveceklerini söylemelidir. Anne, çocuğunun karnına dokunmasını ve kardeşiyle konuşmasını isteyebilir. Böylelikle aradaki bağ daha doğmadan oluşacaktır. Bebek doğduğunda da, çocuğunuzun onu sevmesi için izin verin. Yumuşak dokunuşlarla sevebileceğini anlatın.

Çocuk zaman zaman doğacak olan kardeşini kıskanabilir. Böyle zamanlarda çocuğunuza daha fazla vakit ayırmaya, onunla oyunlar oynamaya çalışın. Bebek doğmadan önce çocuğun gözü önünde bebek için abartılı alışverişlerden kaçının. Senin pabucun dama atılacak gibi sözleri asla kullanmayın. Bu gibi laflar, daha bebek doğmadan, çocuğun ona kızgınlık duymasına ve kıskanmasına neden olur. Çocuğun odasını ayıracaksanız bile bunu doğumdan çok önce yapın. Aksi halde çocuk, bebeğin gelişi ile ailesinin onu sevmediğini bile düşünüp üzüntüye kapılabilir.

Çocuğun cinsiyeti belli olduğunda adını birlikte seçebilirsiniz. Yeni doğan bebeğin ihtiyaçları olacağını, henüz konuşmayı bilmediği için kendini ancak ağlayarak ifade edebileceğini söylemelisiniz. Böylelikle çocuk, kardeşini ağladığında bir ihtiyacı olduğunu bilir ve bu ihtiyaçlar zamanında karşılandığında, bebeğin artık ağlamayacağını anlar.

Bebek doğduğunda çocuğunuzla birlikte ona ninniler söyleyebilirsiniz. Masallar, ninniler, şarkılar ve tekerlemeler iki çocuğun da dil gelişimini olumlu yönde etkiler.

Kaynaklar: https://www.montessoridunyasi.com/yeni-kardes-dunyaya-geldiginde-cocugun-uyum-surecini-kolaylastiran-23-yol/

Yazar: Mısra Kara